About Steven

I was born in Adelaide in 1962 and moved to Yorketown, Yorke Peninsula, with my mother and brother when I was four years of age.

After completing my schooling at Yorketown Area School I worked for the local council.

In 1988 I married local girl Donna. We built a house in Maitland and raised two wonderful children, Tyler and Kelsey.

I was Chief Executive Officer of the Orroroo Peterborough Council in the Mid North of South Australia from November 1993 to March 1999 and General Manager of a council in the Hunter Valley, NSW, from March 1999 to July 2000.

From July 2000 to January 2006 I was Chief Executive Offficer for the District Council of Yorke Peninsula, before being elected the Member for Goyder in March 2006. 

For most of my 10 years in Parliament I have served in the Shadow Cabinet with various Shadow Ministry portfolios and responsibilities.

I am a strong advocate for regional South Australia, and love living in Maitland on Yorke Peninsula. 

griffiths_wedding.jpg